הדרכת הורים

כהורים אנו חשים לא פעם אובדי עצות, חסרי אונים, מותשים, ומבולבלים מהתפקיד החדש / ישן שלנו. זאת כתוצאה מריבוי עצות מצד הסובבים אותנו, או, לעתים,בשל תלונות מן המסגרות השונות של ילדינו אודות התנהגות "בעייתית" בכיתה או בחברה.זה הזמן לפנות להדרכת הורים מקצועית.

בדרך כלל די במפגשים ספורים לסיוע בפתרון הבעיות.

השרות מתאים להורים המעוניינים לשפר את איכות חייהם ולקבל כלים מעשיים לפתרון בעיות הקשורות להורות.

השירות ניתן גם להורים טריים המבקשים לרכוש בטחון בהורות ולקבל כלים להתמודדות עם הצטרפות התינוק/ת החדש/ה למשפחה, בנושאים כגון: הרגעה, הרדמות, התמודדות עם בכי התינוק, הקלה על צרכיו וכיו"ב.

 

מהן הבעיות שבגינן יש לשקול הדרכת הורים?

ילדים עם קשיי גמילה (ממוצץ, חיתול וכיו"ב), חרדות פרידה וקושי בהסתגלות למסגרות, ילדים עם הפרעות התנהגותיות שונות, הפרעות אכילה וקשיים בתהליך ההתבגרות.

כל קושי אחר עימו נתקלים ההורים מול ילדיהם וזקוקים לאוזן קשבת חיצונית שתייעץ ותכוון.

בהדרכת הורים נוצר דיאלוג בין המטפל להורים, באופן שמקדם ומשפר את היחסים בין ההורים. התוצר של התהליך הזה הוא דיאלוג עמוק ורגיש בין ההורים ובין ילדם, כזה שמאפשר להם להבינו היטב ולהתמודד עם צרכיו בצורה הולמת. חשוב להדגיש שבגיל הרך, החשיבות של הדרכת ההורים היא הרבה ביותר! בתקופה זאת ההדרכה עשויה לעזור להורים להתמקם נכון ולהציב גבולות ברורים ונכונים בינם ובין הילד, וכן, להכיר ולהבין מושגי יסוד בגידול ילדים. מושגים כמו נתינה, הכלה, קבלה, תמיכה, איסור, גבול וכיו"ב אינם מובנים מאליהם. הדרכת הורים לילדים בגיל הרך עוזרת להורים לזהות מהם צרכי הילד, בעיקר בתקופה שבה השפה אינה מפותחת, ולהתייחס אליהם בצורה הולמת. כפועל יוצא של תהליך כזה ההורים עצמם מזהים צרכים ורגשות שלהם, ולומדים להתמודד עימם תוך כדי עיבודם בטיפול.

במפגש הדרכת הורים אני נפגשת בד"כ עם שני ההורים ומבקשת תאור מפורט של ילדם על כל טווח התפתחותו: גופנית, תפקודית, רגשית, חברתית,לימודית. כאשר התמונה מורכבת, אני מבקשת לפגוש גם את הילד. אני מאמינה כי בין ההורים לילדם צריך להתקיים קשר עמוק, אמפאתי ותומך בשילוב עם גבולות ברורים, ומבחינתי זו אחת המטרות המרכזיות של הדרכת הורים.

 

ליחצו כאן לקריאה אודות הדרכת הורים במשפחות חד הוריות