חלומות ופירושם – איך נפרש את חלומותינו?

למעלה מאלף שנים לפני הספירה נעשה שימוש בחלומות כאמצעי לניבוי העתיד או כקריאת שדר הנשלח מהאלים. עם זאת, בשלב מוקדם ביותר החלו פילוסופים מזרחיים ומערביים להבין כי החלום אינו מהווה מסר חיצוני אלא תוצר של תהליך נפשי המייצג את אישיותו או נפשו של האדם ולכן יש חשיבות לפרוש חלומות. רעיון זה הודגש ופותח על ידי זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה, ורבים מממשיכיו: לטענתם, מכיל החלום סמלים המסווים את עולמו הפנימי של האדם, משאלותיו הכמוסות ואלמנטים נפשיים בלתי מודעים. בהתאם להנחה זו פותחו טכניקות שונות למטרת פירוש חלומות אשר נועדו לסייע בפענוח עולמו הפנימי של המטופל. בשנת 1900 פרסם פרויד את ספרו 'פשר החלומות' אשר הביא למהפכה בתפיסת ובפרוש החלום. פרויד כינה את החלום "דרך המלך אל הלא מודע" והניח כי הוא מבטא משאלות וקונפליקטים אשר מודחקים בחיי הערות עקב החרדה שתתעורר בנו אילו נהיה מודעים אליהם. משאלות וקונפליקטים אלו יפגעו ביכולת לישון אילו יופיעו בחלום באופן ישיר, ולכן מתרחשת מלאכת החלום – תהליך נפשי המביא לעיוות והסוואת תכני החלום האמיתיים. כדי לפרש חלום יש להפריד את תוכנו הגלוי מתוכנו הסמוי באמצעות פירוק החלום לגורמים והעלאת אסוציאציות לכל גורם. לדידו של פרויד, הכוח המניע את החלומות הם דחפים יצריים- בייחוד ציין את ה'ארוס' – יצר המין, וה'טאנטוס' – יצר המוות, ההרס. יתרה מזאת, זיכרונות ממאורעות ילדות קשים ומכאיבים, אשר הודחקו מתודעת האדם בעירות מפאת קושי, חוזרים ומופיעים בחלום. ניתן לשחזר פרטים מחיי הילדות בעזרת חשיבה אסוציאטיבית בעירות בהקשר לנושאים שהופיעו בחלום. האופן בו מספר האדם על חלומו יכול לסייע בתהליך פירוש חלומות : דיווח על החלום באופן מפורט בצורה מוגזמת קשור לעיתים לאובססיביות; קושי משמעותי בהתמודדות עם חרדה או מתח עשוי להתבטא בביטוי התנהגותי של תוכן החלום, במקום דיווח וניסיון לפרש חלום.

הגישה המודרנית לחקר החלומות מדגישה את תהליך פירוש חלום ואת תפקידו הספציפי בחייו של חולם מסוים, ופחות את משמעותם הכוללת של הסמלים בחלום. הדרך למציאת פירוש חלומות על פי גישה זו היא התבוננות גם בסמלים המופיעים בחלום אך גם במשמעותם האישית. חשוב להתבונן באסוציאציות האישיות העולות בחולם בתגובה להופעת הסמלים בחלום. פירוש חלומות בגישה המודרנית כוללת גם התבוננות בעיתוי החלום: מדוע אני חולם כך דווקא יום לפני החתונה? מהי המשמעות של העלאת חלום מסוים במהלך הטיפול?

אחד המנגנונים המרכזיים הפועלים בחלום על מנת להסוות את תוכנו הסמוי הוא מנגנון ההסמלה: אלמנטים משמעותיים מיוצגים בחלום ע"י סמלים ניטרליים כביכול, אותם יש לזהות ב פרוש חלום. הסמלים כוללים משמעות סובייקטיבית ואישית לחולם, אך מרביתם מכילים משמעות מינית אוניברסאלית. הדגש הרב ששם פרויד על משמעותם המינית של הסמלים בחלום היוותה גורם מרכזי לקרע שחל בינו לבין תלמידו, יונג, אשר פיתח גישה שונה לחקר פירוש חלומות.

דוגמאות נפוצות לסמלים:
• דרך ללא מוצא: מייצגת חסימה רגשית, סיום מערכת יחסים
• חומה : מייצגת מכשול, בידוד מאחרים, קושי באינטימיות
• טביעה: רגשות שליליים מציפים
• עננים: דיכאון, בלבול
• סמלים פאליים, המסמלים איברי מין גבריים: מקלות, מטריות, כלי נשק חדים, מפתחות
• איברי מין נשיים: סירים וכלים עמוקים, גנים ופרחים, חלונות, דלתות ושערים

בשונה מפרויד, יונג הניח כי בחלום לא קיימת הפרדה בין התוכן הגלוי לתוכן הסמוי, וכי התוכן הגלוי כולל את כל משמעויות החלום. יונג ראה בחלומות מסרים הנשלחים מחלקי הנפש האינסטינקטיביים והרגשיים אל חלקי הנפש הרציונאליים יותר, והדגיש את חשיבות הסמלים המופיעים בחלום. מעבר למשמעות האישית שנושאים החלומות, הניח יונג כי חלומות רבים נובעים מ"התת מודע הקולקטיבי"- המבנה הקדום והבסיסי ביותר בנפש, הכולל חוויות שהתאספו ועברו בתורשה מאבותינו הקדמוניים. כמו כן, יונג ראה בחלומות מסר הנשלח אל האדם מהחלקים הבלתי מודעים בנפשו.

הידעת?

• החלום הנפוץ ביותר הוא "חלום רדיפה", בו החולם בורח מפני רודפים שונים.
• כ-10% מהחלומות עוסקים בתכנים מיניים, כאשר נשים נוטות לחלום על מין עם גברים מוכרים בעוד שגברים חולמים על מין עם נשים זרות…

לסיכום, ניתן לומר כי שילוב של התבוננות בסמלים, עיתוי החלום והאסוציאציות העולות בתגובה אליו יאפשר לפרש חלום באופן המקיף ביותר.

 

שלכם ובשבילכם,

רויטל רגב.